Jsou vitamíny v ovoci a kolik?

11.06.2017

"Zdraví je stavem celkové fyzické, mentální, sociální, ekologické a duševní pohody a není to jen pouhá absence nemoci nebo ochablosti".

Že tohoto stavu "zdraví" můžeme dosáhnout jen za předpokladu dostatečného množství výživných látek (minerálů, vitamínů, stopových prvků, zdravé vody, atd..), o tom snad nikdo nepochybuje.

Pro ty, kteří si však stále naivně nebo třeba z nedostatku informací myslí, že dostatečné množství výživných látek nám může zajistit dnešní běžně dostupná, byť tzv. zdravá strava, přinášíme následující přehled.

Podle srovnávací studie WHO obsahuje ovoce a zelenina (obecně uznávané "nejzdravější" potraviny) v dnešní době stále se snižující množství vitamínů a minerálů. Navíc se vařením ztrácí další část z těch, které ještě zbyly.

Pozn. (velmi důležitá)
Všimněte si, že je zde porovnání z let 1985 - 2002. Ale to už je 15 let nazpět. Jak to asi tedy musí vypadat dnes?!?!?

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Podle oficiálních zpráv WHO v současnosti v běžném prostředí chybí většině z nás v běžně dostupné stravě 50% vitamínů a 60% minerálů!
Z čeho má tedy naše tělo žít? Jak můžeme být zdraví?!?!? Věděla bych o jedné možnosti. Výživa s prány, ale kolik z nás to umí?

Toto je jen malá, ale myslím, že velmi názorná ukázka, jak to s výživnými látkami v potravinách vypadá. Není se co divit - podle výpovědi bývalého pracovníka velkoobchodu s ovocem a zeleninou vypadá distribuce zhruba takto:

1) Ovoce a zelenina se sklízí v naprosto nezralém stavu (aby vydržela transport a uskladnění). Což ale jasně znamená, že výživné látky se v ní ani nestačily objevit. Mohou v ní být jen dusitany a podobné "urychlovače" růstu a dokonalého vzhledu.

2) V okamžiku, kdy přijde objednávka (nejčastěji z nějakého obchodního řetězce), dá se určité množství zeleniny nebo ovoce do ochranné chemické atmosféry dozrát a za dva dny máme na pultě krásnou zeleninu a ovoce!

Báječné... Dobrou chuť a pevné zdraví!

Co tedy zbývá pro běžného člověka, který nemá vlastní zahradu v nezatíženém prostředí, lepšího, než kvalitní přírodní potravinový doplněk