Co jsou “VOLNÉ (KYSLÍKOVÉ) RADIKÁLY”?

23.05.2017

Hodně se v souvislosti se zdravím zmiňují nebezpečné kyslíkové radikály. Všichni tak nějak tušíme, že je to něco, co našemu zdraví neprospívá. Ale víme kde se ty radikály nachází, co způsobují a jak se před nimi bránit? Pokud nevíte, tak vám tento  článek napoví.

Výzkumy poslední doby dokazují, že volné radikály jsou jedním z největších nebezpečí pro živé organismy. Vznikají v organismu jako vedlejší produkt látkové výměny v buňkách, popřípadě pronikají do něj z okolního prostředí. Narušují buněčné membrány, ničí DNA (kyselinu deoxyribonukleovou) a jsou tím příčinou celkového chátrání provázejícího stárnutí a celé řady dalších poruch. 

Volné radikály hrají význačnou roli při vzniku plicních a srdečních onemocnění a jsou významným faktorem zvyšujícím riziko zhoubného bujení. 

Imunitu pak lze považovat především za schopnost organismu účinně tyto radikály eliminovat. Kdybychom proces stárnutí označili jako oxidaci, pak proti stárnutí působí antioxidanty. Nezabrání mu, ale výrazně jej dokáží zpomalit. Výzkumy prokázaly, že blahodárné účinky antioxidantů tkví právě v neutralizaci volných radikálů.

Organismus jedince oslabeného nemocí, případně staršího nebo nezdravě a jednostranně se stravujícího člověka obsahuje antioxidantů méně, čímž uvolňuje pole zhoubnému působení volných radikálů. Podobně negativně působí i znečištěné životní prostředí, chemicky zamořené potraviny a pitná voda, stres, záření televizorů nebo monitorů apod. 

Pro starší osoby, pro obyvatele měst a pro sportovce je konzumace antioxidantů velmi důležitá. 

Antioxidanty zamezují nebo alespoň zpomalují stárnutí jednotlivých buněk a tkání v organismu a posilují jeho obranyschopnost. 

Mezi nejdůležitější antioxidanty patří právě vitamín E obsažený ve míře v EMULIPSu.

Materiál (jeho části) na této stránce byl převzat z webu společnosti O.K.G., s.r.o.