Vliv EGCG na rakovinu

01.11.2017

Většina odborné literatury přiznává, že stravovací návyky předcházejí vzniku celé řady onemocnění, zejména rakoviny a onemocnění srdce. Proto není divu, že použití vhodných potravin nebo potravinových doplňků přitahuje stále větší pozornost. Také pití zeleného čaje, jak prokázala epidemiologická pozorování a laboratorní studie, může mít vliv na redukci některých nemocí.

Nádory
V současné době se hromadí důkazy o tom, že zelený čaj působí proti vzniku a růstu zhoubných nádorů. Jedná se zejména o rakovinu kůže, plic, žaludku, jícnu, dvanácterníku, slinivky, jater, močového měchýře, prsu a tlustého střeva. Bylo zjištěno, že zelený čaj snižuje u pacientek s nádorem prsu výskyt metastáz do podpažních uzlin a zvyšuje účinky hormonální terapie. 

Velmi důležité je, že podávání sušeného extraktu zeleného čaje zvýšilo účinnost probíhající chemoterapie. Co se týče přesného dávkování - za bezpečnou a účinnou se považuje dávka, která odpovídá minimálně 10 šálkům zeleného čaje za den (více než 2,5 litru čaje). Přičemž terapie nádorů trvá minimálně 6 měsíců a zelený čaj se podává formou práškového extraktu

EGCG
Jde o ester epigalokatechinu, přírodní látku, která se v nejvyšší koncentraci nachází v zeleném čaji. EGCG se rovněž užívá formou doplňku stravy - extraktu ze zeleného čaje. Jeho hlavní výhodou je, že se zde EGCG a případné další účinné látky nacházejí v mnohonásobně vyšší koncentraci.

EGCG je znám především pro své silné antioxidační působení, zároveň jde však o jednu z látek, která je schopna velice silně působit z hlediska epigenetiky.

Epigenetika je poměrně mladý vědní obor, díky němuž víme, že to, jací jsme a jaké nemoci nás trápí, nezávisí pouze na genetické informaci. Existují totiž mechanismy, které dokážou některé geny "vypínat", či naopak "zapínat" - z chemického hlediska jde například o metylaci genů či acetylaci histonů. Tyto změny mohou přitom být natolik výrazné, že dva jedinci se stejnou genetickou informací mohou být zcela odlišní, jako se to děje třeba v případě včelí matky a dělnice.

EGCG přitom patří mezi nejsilnější přírodní preparáty, které jsou tělo schopny ovlivňovat právě z hlediska epigenetiky. Má nezastupitelné místo v prevenci a léčbě rakoviny a kardiovaskulárních chorob, podporuje hubnutí, a dokonce může ovlivňovat průběh Alzheimerovy choroby a míru postižení u Downova syndromu.

EGCG pomáhá v prevenci nádorových onemocnění. EGCG patří mezi živiny, které dokáží zastavovat nádorové bujení. EGCG patří mezi látky, které mohou působit na vznik a léčbu některých typů rakoviny, které mají zánětlivý podklad, srdečně-cévních nemocí, diabetu, obezity, artrózy, ale také například urychlit regeneraci po náročné pohybové aktivitě. EGCG také dokáže ovlivňovat i viditelné projevy stárnutí, například stav naší pleti. Aktivuje totiž ve svrchní vrstvě pokožky kožní buňky keratinocyty, ovlivňuje jejich schopnost dělení, a tím snižuje tvorbu vrásek. Zároveň přitom ale také může zlepšit stav některých kožních nemocí (například lupenky), příznivě ovlivnit hojení ran a snížit tvorbu jizev.

EGCG se v rámci prevence obvykle užívá v množství 100 až 200 mg denně, pro léčebné účely jsou používány dávky vyšší, obvykle 400 až 1 000 mg za den. Pro dosažení účinnosti je vhodná minimálně dvouměsíční kúra.

Extrakt EGCG (Camellia sinensis) najdete v nabídce našich produktů pod názvem Emulips Slim. Jedna kapsle obsahuje 110 mg extraktu zeleného čaje, což pokryje denní preventivní dávku, 4-9 kapslí zajistí léčivý účinek. 

Čerpáno z celostnimedicina.cz