Kokosový olej

Kokosový olej je základem mnoha mýdel, kosmetických přípravků a sám o sobě je výborným masážním olejem, neboť snadno proniká do pokožky a zlepšuje její vzhled. Kokosový tuk se skládá z různých mastných kyselin, jako jsou kyselina kaprilová, stearinová, laurová, kaprinová, palmitová, olejová a miristová. Kokosový tuk jako mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem může pomoci při odbourávání uloženého tuku. Proto je nejen u kulturistů a modelek oblíben jako potravina, která pomáhá efektivně a rychle zhubnout. 

Příznivé působení na náš organismus

Kokosový olej pozitivně působí na játra, má antioxidační účinky a v neposlední řadě podporuje absorbci vápníku, vitamínů a aminokyselin. Průzkumy ukazují nadějné výsledky v rámci výzkumu Alzheimerovy choroby. Působí příznivě při cukrovce 2. typu (tzv. stařecké), protože při pravidelném užívání omezuje přejídání a chuť na sladká i tučná jídla. Tento olej také zbavuje cévy tuku a čistí je, díky tomu zpomaluje rozvoj arteriosklerózy. Dále snižuje cholesterol a také obsah triglyceridů v krvi. Podporuje růst nehtů a jejich zpevnění

Využití v kuchyni

Kokosový olej má lahodnou chuť i vůni. Obsahuje vitamíny A, B, D, E a tolik potřebné mastné kyseliny jako je kyselina laurová, myristová, kaprylová a kapronová. Pyšní se také obsahem minerálů, proteinů a sacharidů.

Díky jeho rychlé vstřebatelnosti působí jako skvělý zdroj energie.

Kokosový olej můžeme využívat k přípravě pokrmů i na smažení, neboť je tepelně stabilní až do 200°C, proto se nepřipaluje a neprská jako je tomu u běžných rostlinných olejů. O tvorbě škodlivých volných radikálů v režii kokosového oleje tedy nemůže být ani řeč. Je výborný při přípravě palačinek, vajíček, zeleniny i při pečení vánočního cukroví. Olej nachází skvělé uplatnění v ájurvédské a vegetariánské kuchyni. Je vhodnou náhražkou za máslo. Při pravidelném užívání omezuje přejídání a chuť na sladká i tučná jídla.

Kosmetické využití

Ano, panenský kokosový tuk je opravdu všestranným pomocníkem. Tento tuk můžete používat jako balzám po holení, protože zklidní citlivou pokožku, která se holením narušuje. Proč tedy používat chemické vody po holení, které často kůži dráždí. Že už vás nic nemůže překvapit? A co si takhle kokosovým olejem vyčistit zuby. Vždyť už ve starověku se k čištění zubů používaly oleje, soli a různé přírodní látky. V kokosovém tuku nenajdete agresivní chemické látky, které poškozují sklovinu. Naopak mu, při pravidelném používání, poděkujete za viditelně bělejší úsměv, zdravé dásně a i aftům dokáže dát sbohem.

Skladovatelnost: Uchovávat v chladu a temnu, mimo přímé sluneční záření, skladování při teplotě na +23 C° způsobuje tání tuku, tento přirozený jev však nijak neovlivňuje kvalitu výrobku, v chladnejším prostředí opět tuhne.